Hvad gør vi, hvis strøm, vand og trafiklys hackes?
Af Jeppe Ravn, byrådsmedlem, Enhedslisten
De seneste år har tydeligt vist, at Danmark står over for en ny type trusselsbillede. Klimaforandringer, teknologisk udvikling og geopolitiske spændinger betyder, at kommunerne i dag skal kunne håndtere langt flere komplekse hændelser end tidligere. Alligevel viser flere rapporter og hændelser, at beredskabet i mange kommuner er utilstrækkeligt, både teknologisk og ressourcemæssigt.
Her spiller især økonomien en stor rolle, for det er ikke billigt at være forberedt, hvis cyberkrim-hackere ønsker at stikke en kæp i hjulet på borgernes velfærd. Vi venter stadig på at høre fra beredskabsministeren, om hvad planen er. Hvis ikke der kommer en pose penge fra Christiansborg til at hjælpe kommunerne med cybersikring af vand, el og trafik og alt det andet, så går det ud over vores velfærd, for så skal pengene findes på vores, i forvejen, trængte områder.
Regeringen opruster militært med krudt og kugler, og de finder kæmpebeløb i ‘det økonomiske råderum’. Men som kommune skal vi beskytte vores borgere mod konsekvenserne af hybridkrig. Og det koster os på bundlinjen. Så derfor:
Finansminister Nikolaj Wammen må endnu en tur ind i ‘råderummet’ og finde penge til civilbeskyttelsen.
Under orienteringsmøde for byrådet mandag den 6. oktober om vores beredskab her i kommunen, var både politi, brandvæsen, kommunens it-ansvarlige og andre til stede, for at give et overblik, over hvordan og hvornår beredskabet bliver sat igang og hvordan det organisatoriske er bygget op. Og tak for det!
Det mest interessante i denne forbindelse var, hvem gør hvad hvornår? Meldingen var meget simpelt: Dem, som kan klare sig selv i tre dage, skal gøre det.
Dem, som har brug for hjælp fra kommunen, det være sig med strøm til diverse apparater eller andre livsnødvendige ting, får også dette.
Det vigtigste lige nu, er at informere borgerne på kommunens hjemmeside eller i e-boks.




