Af Jeppe Ravn, byrådsmedlem for Enhedslisten – Odsherred
”Hold da op, hvor er her smukt”, kom det spontant fra en tydeligt begejstret minister for turisme og landdistrikter Morten Dahlin, da han tirsdag var blevet hevet med op på Esterhøj af Geoparkchef Morten Egeskov og turismechef Claus Rex for at nyde udsigten.
Men skinnet bedrager – desværre! Udsigten er ganske rigtigt flot. Men hvad man ikke kan se med det blotte øje er, at livet i Isefjorden er uddødende på grund af kvælstofudledning fra industrilandbruget, at grundvandet i Fuglebæk Å er PFAS-forurenet i millionklassen, at personalet i kommunen skal beskæres med millioner, at byrådet har besluttet at igangsætte boligbyggeri i Nykøbing på en forurenet grund, at, at, at ….
Jeg er helt enig med Dahlin i at udsigten er storslået fra Esterhøj, og ikke bare derfra. Det er den rigtig mange steder i Odsherred. Men det er det, man ikke kan se umiddelbart, som præger vores hverdag, der er problemet.
Så hvis du, Morten Dahlin virkelig vil gøre noget for os i landdistrikterne, så tager du tilbage til Christiansborg og sammen med finansminister Nikolaj Wammen finder I døren ind til hans ’økonomiske råderum’ og henter nogle flere millioner kroner i et hjørne af hans ministerium. Det ser jo ud til, at der sjovt nok ligger bunker af penge, når der trænges til det for regeringen. Dem sender I så ud til os i yderkommunerne.
Så skal vi nok sørge for, at udsigten fra Esterhøj bliver ved med at være bjergtagende og den fastboende befolkning både her i Odsherred og i landets andre affolkningstruede kommuner stadig er her, næste gang du kommer på udflugt.